NEPRAVDIVÉ ÚDAJE V LÉKAŘSKÉ ZPRÁVĚ NA OBJEDNÁVKU ZAMĚSTNAVATELE

Pan L. absolvoval pracovnělékařskou prohlídku u smluvního lékaře zaměstnavatele. Jaké však bylo jeho překvapení, když zjistil, že ve zprávě, kterou měl zaměstnavatel k dispozici, jsou zcela jiné informace, než které mu lékař sdělil ústně v ordinaci!  Pan L. využil svého práva a konzultoval svůj zdravotní stav u jiného lékaře, který potvrdil původní ústní sdělení. Tento fakt vedl pacienta k domněnce, se kterou se obrátil na Kancelář Ombudsmana pro zdraví  – totiž že nepravdivé údaje byly do jeho zdravotnické dokumentace zapsány po domluvě se zaměstnavatelem. Jak se na to dívá zákon?

Na základě zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách  má lékař povinnost vést zdravotnickou dokumentaci, včetně jejích samostatných součástí, tak, aby byla průkazná, pravdivá, čitelná.  Porušení této povinnosti je v rozporu nejen se zákonem, ale mimo jiné i s Etickým kodexem České lékařské komory, podle kterého lékař ve svých profesionálních rozhodnutích musí jednat nezávisle a odpovědně (Etický kodex sice právně závaznou normou není, nicméně jeho porušení vede ke vzniku disciplinární odpovědnosti). V případě, kdy lékař vystaví nepravdivou nebo hrubě zkreslenou lékařskou zprávu nebo zamlčí podstatné skutečnosti o zdravotním stavu před orgánem veřejné moci, se dokonce jedná o natolik závažné jednání, že jej lze klasifikovat jako trestný čin padělání a vystavení nepravdivé lékařské zprávy, posudku a nálezu. Trestně odpovědný v takovém případě může být i zaměstnavatel, který by takové zprávy užil v řízení s orgánem veřejné moci.

Pro média


Jedním z hlavních cílů Kanceláře Ombudsmana pro zdraví je zvýšit povědomí pacientů, jejich blízkých i zdravotnických pracovníků o právech a povinnostech, které v rámci zdravotnického systému a navazujících službách sociálního zabezpečení mají. Média k tomu mohou velmi pomoci, a proto všem redaktorům děkujeme za spolupráci. Podívejte se na naše zprávy.

Reference


V oblasti poradenství a vzdělávání spolupracujeme s řadou pacientských a jiných neziskových organizací. K našim partnerům patří např. i ČLS JEP či Spolek vysokoškolsky vzdělaných sester. Zajišťujeme rovněž akreditovanou odbornou praxi pro studenty Právnické fakulty v Praze a dalším mladým právníkům nabízíme dlouhodobé stáže.

Dárcovské konto


Rádi bychom rozšiřovali naše bezplatné poradenství, jezdili za vámi více do krajů a povídali si na seminářích s vámi o tom, co vás trápí a vydávali užitečné publikace. Pomůže nám každá koruna, děkujeme!

Transparentní účet č.: 8321726001/5500

Kontakt


Kancelář Ombudsmana pro zdraví
Národní 9 (3. patro)
110 00 Praha 1

+420 222 075 103
ochrance@ombudsmanprozdravi.cz