Kontrola osobních věcí na pracovišti
Sestřička Kristýna zjistila, že její kolegyně Petra má v kabelce svačinu, jejíž určitá část byla shodná se svačinou, která se podávala ten den pacientům. Neváhala a obsah kabelky vyfotila. Snímek šel od nadřízeného k nadřízenému až doputoval k vedení nemocnice. Sem byla následně Petra předvolána v souvislosti s podezřením z krádeže. To, že si přinesla do práce svačinu, které se částečně shodovala s tou, která se vydávala pacientům si sestra obhájila, na Kancelář Ombudsmana pro zdraví se však obrátila s otázkou, zda postup kolegyně byl oprávněný.
Bezesporu je pravda, že zákoník práce zaměstnavateli umožňuje provádět kvůli ochraně majetku kontrolu věcí, které zaměstnanci vnášejí nebo odnášejí z pracoviště. Z tohoto důvodu také může provádět osobní prohlídky zaměstnanců. Musí však přitom zachovat pravidla o ochraně osobnosti, včetně práva na ochranu soukromí zaměstnance. Bližší podmínky pak zaměstnavatel musí stanovit v pracovním řádu. Tady je tedy stanoveno například to, kdo je oprávněn kontrolu (případně osobní prohlídku) provádět, její podmínky, způsob oznámení pozitivního výsledku kontroly a podobně. Platí však, že zejména k osobním prohlídkám by mělo docházet jen v případech důvodného podezření z odcizování věcí zaměstnancem.
V našem případě tedy pravděpodobně došlo k porušení práva, protože Kristýna nejednala z pověření zaměstnavatele. Zavazadlo, tedy i kabelka, je považováno za součást soukromé sféry člověka, a proto do něj může být nahlíženo pouze se souhlasem dotčené osoby. V této souvislosti nemohla Kristýna fotit obsah kabelky Petry bez jejího vědomí. Podle zákona má tedy poškozená Petra právo domáhat se, aby byl odstraněn následek zásahu do jejího soukromí odstraněním fotografií.